reklama

Vývoj štátného územia a hraníc Slovenska I.

Pojem "Slovensko" sa objavuje na začiatku 19. Storočia a pripisuje sa J. Dobrovskému. Pritom však územie obývané Slovákmi sa označuje ako slovenské asi od začiatku 16. Storočia. V nemeckej literature sa označovalo ako "slowakisches Land", neskôr Slowakei, v maďarčine možno nájsť termín "Tót ország", Turci ho označovali ako "Tót vilájet" a nakoniec v moravských prameňoch zo 16.-17. Storočia nájdeme názov "Slováky".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Veľkomoravská ríša
Veľkomoravská ríša 

Samova ríša a Veľká Morava

Slovania prišli na naše územie koncom 5. Storočia n.l. a v 6. Storočí už prevládali. Slovanské kmene boli ohrozované nájazdmi Avarov a tlakom vyspelejšej Franskej ríše. V roku 623 franský kupec Samo vytvoril prvú slovanskú ríšu, ktorej územie sa pravdepodobne rozkladalo na južnej Morave, juhozápadnom Slovensku, dolnom Rakúsku a severozápadnom Maďarsku, ríša sa rozpadla po Samovej smrti v roku 658. Nevie sa, kde ležalo sídlo Vogastisburg. Územie dnešného Slovenska po rozpade Samovej ríše bolo v centre mocenských záujmov expanzívnych Frankov, agresívných Avarov ale aj vplyvných Byzantíncov. Moc Avarov sa výrazne zoslabila v roku 796, kedy ich porazil frankský kráľ Karol Veľký a dostal sa do susedstva naších predkov. Táto situácia bola vhodná pre Slovanov, ktorý si postupným hospodárským vývojom a zjednocovaním kmeňov utvorili predpoklady pre vznik prvého štátného útvaru západných Slovanov - Veľkomoravskej ríše (833-907). V prvej tretine 9. Storočia vzniklo Pribinovo kniežatstvo so sídlom v Nitre. Z juhozápadného Slovenska zasahovalo až do Turca, na Považie, na dolnú Oravu, Spiš, Gemer a Zemplín. Knieža Mojmír vytvoril v susedstve Moravské kniežatstvo. Okolo roku 833 porazil Pribinu a pripojil jeho kniežatstvo k svojmu, v dôsledku čoho vznikla Veľkomoravská ríša. Najväčšiu rozlohu mala za panovania Svätopluka (871-894), kedy siahala až do Potisia, Malopoľska, západného Maďarska, Čiech, Sliezka a Lužického Srbska. Na konci 9. Storočia prenikli z východu do centrálného dunajského priestoru starí Maďari. Svojími výbojmi v 10. Storočí rozvrátili Veľkomoravskú ríšu a jej územie postupne začlenili do vznikajúceho maďarského štátu. Víťazní starí Maďari sa uspokojili s územím Panónie a dnešného Slovenska, čo umožnilo staročeským kmeňom založiť si pod vedením Přemyslovcov vlastné české kráľovstvo. Přemyslovci sa pokúšali o ovládnutie západného Slovenska až po dunajskú líniu, čo sa im podarilo len v druhej polovici 10. storočia. Potom ich v tomto priestore na krátku dobu vystriedali poľskí Piastovci.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takmer celé územie Slovenska sa snažil ovládnuť aj poľský kráľ Boleslav Chrabrý. Uhorskému kráľovi Štefanovi I. sa však podarilo mierovou zmluvou v r. 1018 priestor ležiaci na juh od Karpát

udržať, čím sa územie dnešného Slovenska definitívne stalo súčasťou uhorského štátu.

Uhorský štát sa od začiatku delil na údely. Jeden z takých údelo bolo aj Nitrianské údelné vojvodstvo, ktoré možno považovať za prežívajúci pozostatok z veľkomoravského obdobia. Zahŕňalo celé dnešné územie Slovenska a časť severného Maďarska. Údely boli zrušené začiatkom 12. Storočia.

zdroj: Kolektív, Humánna geografia Slovenskej republiky, 2006 (skriptá)

Monika Kralovičová

Monika Kralovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som veselá slečna. Zoznam autorových rubrík:  GeografiaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu